Káva alebo čaj? Každý si musí vybrať sám

ID-10080614

metrue / FreeDigitalPhotos.net

Káva aj čaj sú vo svete mimoriadne obľúbené, a to nielen pre svoje povzbudzujúce účinky, navyše môžu aj osviežiť. Vo svete je množstvo obľúbencov, či už ľadového čaju alebo ľadovej kávy.

Medzi najznámejších konzumentov čaju sa radia najmä Angličania, naopak najviac pravej kávy spotrebujú Škandinávci. Na Slovenku sa nájdu nielen zarytí obľúbenci kávy, ale aj jej odporci, ako aj ľudia, ktorí nemajú problém s konzumáciou oboch. Každá z týchto komodít má svoje výhody, ako aj nevýhody a každému samozrejme niečo iné chutí.

Čaj, rovnako ako kofeínová káva obsahuje stimulujúce látky, napr. kofeín. Vedeli ste, že jedna šálka čierneho čaju obsahuje v priemere až 40 mg kofeínu? Pre porovnanie, sú to asi 2⁄3 (dve tretiny) z množstva, ktoré by sme našli v šálke instantnej kávy.

Osobitnou kategóriou sú bylinkové čaje. Niektorým odvarom z listov, kvetov, ale aj plodov rôznych bylín sa pripisujú liečivé účinky. Medzi obľúbené patrí mätový, šípkový, rumančekový, púpavový, čaj z listov maliny, čaj z medovky lekárskej alebo čaj z kvetu bazy čiernej.

Čaj sa často krát ochucuje pár kvapkami citrónu, osladzuje medom alebo malým množstvom cukru, i keď existuje mnoho ľudí, ktorí si radi doprajú nesladený čaj.

Ľudia pijú kávu najmä kvôli povzbudivým účinkom, ale aj v niektorých prípadoch slúži aj ako mierne preháňadlo. Po vypití šálky kávy mierne stúpne krvný tlak, ale podľa odborníkov striedme pitie tohto nápoja vraj nespôsobuje trvalo vysoký tlak. U citlivých osôb však môže káva vyvolať aj migrénu.

Pokiaľ vám kofeínová káva spôsobuje bolesť hlavy, no vy sa nechcete tejto lahôdky vzdať, skúste bezkofeínovú kávu.

Čo je to vlastne kofeín a aké má účinky?

Kofeín je povzbudzujúca látka obsiahnutá vo viacerých komoditách. Niektorí ľudia si myslia, že zdrojom kofeínu je len káva, nie je to však pravda. Áno, je pravdou, že káva, či už mletá alebo instantná patrí medzi najznámejšie zdroje tejto látky, kofeín však vo veľkom množstve obsahuje aj horká čokoláda, už spomínaný čaj, energetické nápoje, mliečna čokoláda, kakao, kola. Kofeín tvorí aj zložku v mnohých analgetikách (lieky proti bolestiam a podobne), preto je dôležité, aby si používatelia liekov dôkladne čítali písomnú informáciu pribalenú v krabičke.

Kofeín je pomerne neškodný, ale je nutné dávať si pozor na jeho príjem, nakoľko môže vyvolať návyk. Pri jeho veľkej konzumácii môže vyvolať potenie, búšenie srdca, nespavosť, dokonca aj migrénu. Ľuďom, ktorí prijímajú väčšie množstvo kofeínu sa neodporúča ho náhle vysadiť, môžu sa totiž objaviť abstinenčné príznaky, ako podráždenosť prípadne bolesti hlavy.

Hodnotiť článok