Kokosový olej a jeho účinky na zdravie

Kokosový tuk alebo tiež kokosový olej je jednou z mála potravín zaradených medzi „super potraviny“. Obsahuje totižto jednu z unikátnych kombinácií mastných kyselín, ktoré majú nesmierne pozitívny účinok na naše zdravie. Lisuje sa z čerstvých kokosových orechov, ktoré mu dávajú jeho typickú vôňu a chuť. Zachováva si všetky pozitíva vrátane účinných  antioxidantov, vitamínov A, C a E.

  • Unikátna kombinácia mastných kyselín – konkrétne kyselina laurová, kaprinová, kaprylová a myristová. Sú to vlastne triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCT), čo sú vlastne mastné kyseliny strednej dĺžky. Ich výhodou je, že z tráviaceho traktu putujú rovno do pečene, kde sú použité ako rýchly zdroj energie. Prípadne sa premenia na  ketolátky, ktoré majú napr. terapeutické účinky na poruchy mozgu (epilepsia a Alzheimerova choroba). Okrem toho tieto kyseliny majú antivírusový účinok a ničia kvasinky, či plesne.
  • Ideálny na studenú aj teplú kuchyňu – kokosový olej je tepelne stabilný až do teploty cca 180°C, vďaka čomu olej neprská a nevytvára karcinogénne látky, pretože počas tepelnej prípravy nedochádza k úniku toxických výparov a nemení sa chuť jedla. Aby ale mal tento účinok, tejto teplote ho môžeme vystavovať maximálne 10 minút. Čiže na krátke vysmaženie je ideálny.

04_Coconut_Moorea_Tahaa_Raitea_Huahine (4)

  • Znižuje LDL cholesterol – nasýtené tuky obsiahnuté v kokosovom oleji znižujú triglyceridy, celkový a LDL cholesterol, zvyšuje HDL a zlepšuje koagulačné faktory (faktory zrážania krvi).
  • Pomáha znížiť telesnú hmotnosť – je vedecky dokázané, že triglyceridy so stredným reťazcom v kokosovom oleji zvyšujú 24 hodinový výdaj energie až o 5%, potenciálne vedú teda k významnej strate hmotnosti. Pomáha znižovať množstvo tuku najmä v brušnej oblasti pri jeho pravidelnej konzumácii.
  • Vyživuje vlasy, pokožku, chráni pred spálením – pri pravidelnom používaní, napr. vo forme zábalov vyživuje vlasy, zabraňuje ich lámaniu a padaniu. Výborne vyživuje suchú pokožku, zanecháva ju zamatovo hebkú. Taktiež dobre chráni pred spálením, nakoľko zabraňuje prenikaniu až 20% ÚV lúčov do pokožky.
  • Bojuje proti baktériám a kvasinkám – mastné nasýtené kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ktoré ničia lipidovú vrstvu baktérií a kvasiniek a tak pôsobia ako prírodné antibiotikum. Postačí 1 lyžička oleja denne (vonkajšie alebo vnútorne) a kvasinky postupne zmiznú.
  • Bieli zuby – je to možno neuveriteľné, ale je to tak! Po niekoľko týždňovom používaní kokosového oleja (trením pomocou kefky o zuby) sa jeho účinky určite prejavia. Okrem toho zabraňuje zápalu ďasien.
  • Spomaľuje starnutie buniek, bojuje proti srdcovo – cievnym chorobám – podporuje tvorbu hormónov štítnej žľazy, čím spomaľuje starnutie buniek. Preukázateľne bojuje proti srdcovým chorobám, dokonca aj rakovine. Výskumy poukázali na to, že u jedincov užívajúcich panenský kokosový olej je až o 30% nižšie riziko rakoviny.

Na to, aby mal tento unikátny tuk na naše zdravie pozitívne účinky, stačí keď ho budeme užívať zo začiatku tak 3 lyžice do týždňa, neskôr môžeme kľudne viac. Dôležitá je ale pravidelnosť a naše telo sa nám určite odmení zdravím.

Kokosový olej a jeho účinky na zdravie Hodnotenie: 4.75/5 Počet hodnotení 4