Medvedí cesnak – liek z prírody

To, že je cesnak medvedí naozaj liekom na množstvo chorôb, svedčí  veľké množstvo účinných látok, ktoré táto bylinka obsahuje. Jednou z týchto látok je alicín, hlavná zložka aj nášho dobre známeho cesnaku obyčajného. Okrem toho, že cesnaku dodáva typický zápach, má najmä antibakteriálne a antivírusové účinky. Antibiotický účinok sa zas pripisuje tiosulfonátom, látkam, ktoré vznikajú pôsobením enzýmov. Tieto zlúčeniny však nie sú jediným pozitívom cesnaku medvedieho.

Obsahuje aj vitamíny B1, B2, C a množstvo ďalších významných látok, napríklad jód, draslík, sodík, vápnik, železo, kyselinu kremičitú, sacharidy a dokonca aj malé množstvo bielkovín. Vďaka týmto všetkým látkam má cesnak medvedí blahodarné liečebné účinky na naše telo.

Ramsons 700
Liečivé účinky cesnaku medvedieho:

  • Antibakteriálne, antivírusové a antibiotické vlastnosti – skvele zaberá pri prechladnutí či chrípke, ešte lepšie ako prevencia, celkové posilnenie imunity.
  • Prečisťuje krv a obličky
  • Pomáha pri chorobách dýchacieho systému
  • Zlepšuje prietok krvi v žilách, zabraňuje teda trombóze
  • Znižuje cholesterol a krvný tlak
  • Zastavuje hnačky, bolesti hlavy
  • Lieči akné a iné problémy s pokožkou, celkovo urýchľuje hojenie rán
  • Zlepšuje prekrvenie mozgu a tým pádom zlepšuje pamäť

 

Ako ho konzumovať? Najlepšie surový. Nakoľko ale táto rastlinka rastie iba 2 mesiace v roku, sme odkázaní si ju uchovať v inej forme. Účinné je pripraviť si z nej tinktúru, či extrakt alebo zavariť jej plody (strúčiky). Potom túto zázračnú rastlinku môžeme užívať po celý rok.

Výborne dochutí akékoľvek jedlo, dodá príjemnú (pre niekoho nepríjemnú) arómu. Pripraviť si z nej môžeme dokonca aj nátierky, šaláty, prílohu k mäsu či polievky. Netreba však zabúdať na to, že vplyvom teploty sa oslabujú pozitívne vlastnosti tejto byliny, preto by sme mali uprednostňovať jej čerstvú konzumáciu.

(!) Pozor na zámenu so známou konvalinkou bielou, ktorá je jedovatá! Obe rastliny sú na pohľad rovnaké, čiže podľa vonkajších znakov ich ťažko rozoznáme. Cesnak medvedí je ale charakteristický práve svojou arómou, kde konvalinka žiadnu arómu nemá.

Extrakt – naplníme menšiu nádobu nakrájanými listami alebo cibuľkami, zalejeme pálenkou a necháte 2 týždne odležať. Denne užívame 10 až 15 kvapiek s troškou vody. Tento výťažok môžeme používaj aj navonok – na potieranie a dezinfekciu rán.

Medvedí cesnak – liek z prírody Hodnotenie: 4.80/5 Počet hodnotení 5