Nahý spánok = zdravý spánok?

Je vedecky dokázané, že až tretinu života prespíme. Spánok preto predstavuje dôležitú súčasť nášho života. Je fyziologickou nutnosťou,  rovnako dôležitou a prirodzenou ako príjem potravy. Ovplyvňuje naše mentálne, emocionálne a fyzické zdravie, dokonca i našu náladu, imunitu a hlad.

Na to, aby náš spánok bol kvalitný a naše telo čerpalo všetky benefity, ktoré ponúka, je nutné dodržiavať určité pravidlá, ako ísť spať každý večer v rovnakom čase, nejesť a nepiť aspoň 2 hodiny pred spánkom, spať približne tých 6 – 8 hodín a podobne. Okrem týchto odporúčaných rád, ktoré všetci dobre poznáme, je tu ešte jedna, ktorá určite stojí za zmienku – spite nahí!

dreamer

Že je to pre vás niečo nepredstaviteľné? Neveríte, že spánok tzv. nahý, čiže bez pyžama má svoje výhody a ovplyvňuje kvalitu nášho spánku? Poskytujeme Vám hneď 10 dôvodov, prečo ho vyskúšať.

  • Zdravšia a krajšia pokožka – spánkom bez oblečenia je pokožka prevzdušnená a tým pádom môže lepšie počas noci zregenerovať. Znížime aj výskyt rôznych kožných ochorení.
  • Spánok je kvalitnejší – nebude nás rozptyľovať samotné pyžamo, dotyk látky na tele, či tlačiace gombíky, šnúrky, ktoré len zavadzajú. Je nám tak dopriaty hlbší spánok.
  • Prináša pocit šťastia – mnohým to, že môžu spať bez oblečenia, prináša pocit slobody a šťastia. Vyplavujú sa aj hormóny šťastia, ktoré nás pozitívne ovplyvňujú.
  • Reguluje teplotu tela – keď je telo oblečené v pyžame, prehrieva sa a pokožka tým trpí. Pri spaní bez pyžama nám nebude tak veľmi teplo a spotíme sa oveľa menej.
  • Zlepšuje celkový zdravotný stav pohlavných orgánov – je dokázané, že chladnejšie prostredie prospieva ženám zabraňovať rozmnožovaniu kvasinkových infekcií a mužom ovplyvňuje kvalitu spermií.
  • Pomáha regulovať hladinu hormónu – kortizolu – kortizol je hormón zodpovedný za pocity stresu a úzkosti v tele. Ak spíme v oblečení, telo sa prehrieva a stúpa aj množstvo tohto hormónu v tele. Ráno potom vstávame so zlými pocitmi a hlavne s návalmi hladu, ktoré s tým súvisia.
  • Spomaľuje starnutie – ďalším hormónom, ktorého koncentráciu v tele vieme ovplyvniť nahým spánkom je melatonín. Ten je zodpovedný za omladenie pokožky, čiže bojuje proti starnutiu. Keď sa telo prehrieva, bráni zvýšenej tvorbe tejto látky.
  • Zvyšuje sebavedomie človeka – keď spíme nahí, či chceme, či nechceme, nevedomky sa učíme byť spokojní so svojim telom. Počas bežného dňa trávime málo času pozeraním sa na svoje telo. Spánkom bez oblečenia trénujeme našu psychiku na to, aby si navykla na naše telo také, aké je.
  • Posilňuje imunitu – ak spíte s partnerom, tak pri dotyku dvoch nahých tiel sa spúšťa množstvo pozitívnych chemických reakcií pre naše telo, produkuje sa aj viac hormónu endorfín zodpovedného za naše pocity šťastia. Keď sme šťastní, naše telo dokáže lepšie bojovať proti mikróbom.
  • Podporuje partnerský vzťah a zlepšuje sex – dotyk dvoch nahých tiel upevňuje intimitu,  lásku, pretože dotyk pokožky s pokožkou zvyšuje produkciu hormónu lásky a objímania oxytocínu a zároveň pôsobí proti stresu a depresii tým, že zaháňa účinky kortizolu a krvného tlaku. Samozrejme nahým telom prilákate rýchlejšie partnera a bude mať na vás väčšiu chuť.

Tip: Prečítajte si článok –  Ako prekonať nespavosť

Treba poznamenať aj to, že kedysi dávno naši predkovia spávali nahí a oblečenie im vôbec nechýbalo. Napokon pre dnešnú dobu je moderné vracať sa do starých čias a skúšať metódy už rokmi zabudnuté. Tak prečo by sme to nemali vyskúšať? Nahý spánok má pre naše telo veľa benefitov, preto sa ho netreba tak veľmi báť. Hlavne v letných mesiacoch nám určite dobre padne.

Nahý spánok = zdravý spánok? Hodnotenie: 5.00/5 Počet hodnotení 2