Žihľava – dostupný liek z prírody

Žihľava (známa tiež ako pŕhľava) je rastlinka, ktorá rastie v každej záhradke a snažíme sa jej zbaviť, nakoľko ju pokladáme za burinu, ktorá ešte aj pŕhli.

Za jej nevábnym zovňajškom sa ale skrýva veľké množstvo pozitívnych účinkov na naše zdravie. Už starí Rimania v dávnej minulosti poznali jej blahodarné účinky.

Pozitívnych účinkov na zdravie je hneď niekoľko:

  • Pomáha pri reume – nie nedarmo sa hovorí, že „ keď sa popŕhliš, nebudeš mať reumu“, ale je to tak. Žihľavový obklad pomáha pri reumatických chorobách ako napríklad ischias alebo lumbago. Pokožka po popŕhlení očervenie prísunom množstva krvi, čím zápaly spôsobujúce bolesť žihľava zničí zvnútra.
  • Lieči pokožku – chlorofyl, nachádzajúci sa v listoch má protizápalové a regeneračné účinky, ktoré hoja drobné ranky napr. po akné a lieči aj samotnú  pokožku.
  • Detoxikuje telo – žihľava totižto obsahuje viaceré, zdraviu prospešné látky. Okrem spomínaného chlorofylu, ide aj o vitamín C, železo, horčík, betakarotén, či flavonoidy, ktoré napomáhajú telu prečistiť sa, hlavne ide o prečistenie krvi. Na jar sa odporúča dať si žihľavovú detoxikačnú kúru (odvar).

zihlava_prhlava

  • Zabraňuje anémii – tým, že rastlina obsahuje vysoké množstvo železa, tým zabraňuje anémii, resp. vyrovná hladinu železa v krvi na normál. Spolu s obsiahnutým vitamínom C je tento účinok ešte zosilnený.
  • Lieči močové cesty – hlavne pomáha pri zápaloch. Žihľava patrí medzi rastliny s močopudným účinkom, preto sa telo perfektne prečistí a účinné látky pomôžu aj pri zápale močového mechúra aj pri poruchách obličiek.
  • Posilní vlasy, zastavuje vypadávanie a lupiny – silný odvar zo žihľavy je balzamom aj pre vlasy, ktoré sa stanú po jeho používaní skutočne korunou krásy. Budú lesklé, silné, prestanú sa mastiť, vypadávať a začnú rýchlejšie rásť.
  • Pomáha krvi – čaj zo žihľavy okrem jej čistenia zároveň riedi krv, zastavuje vnútorné krvácanie a zmierňuje silné menštruačné krvácanie.
  • Znižuje hladinu cukru v krvi – vďaka mnohým účinným látkam, najmä polyfenolom znižuje hladinu cukru v krvi a tým je čaj z tejto bylinky vhodný aj pre diabetikov.
  • Zabraňuje vzniku prostaty – áno, aj na toto je dobrý táto super rastlina. Tu zaberá pravidelné pitie čaju, ale pozor, nie z listov, ale z koreňa, ktorý zbierame na jeseň.

Žihľava okrem iného pomáha pri chrípke, klasickej, či črevnej. Povzbudzuje pečeň, žlčník a pankreas. Znižuje tvorbu kožného mazu na pokožke, čiže prospieva mastnej pleti a taktiež prospieva ateroskleróze.

Tip: Žihľavová kúra proti vypadávaniu vlasov:

Potrebujeme 1/2 litra bieleho alkoholu a 100g sušenej rastliny. Nasypeme ju do širšej sklenej nádoby a alkohol prilievame dovtedy, kým úplne neprekryje rastliny. Zmes občas premiešame, po 2 týždňoch precedíme a každý deň votrieme do vlasovej pokožky. Verte, že vypadaných vlasov na vankúši bude čoraz menej.

Foto k článku: “Brennnessel 1“. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Žihľava – dostupný liek z prírody Hodnotenie: 5.00/5 Počet hodnotení 3